Dieta dla serca. Jak dbać o najważniejszy mięsień?

Dieta dla serca. Jak dbać o najważniejszy mięsień?

 

Serce w ciągu jednego dnia kurczy się około 100 tysięcy razy i pompuje 7 tysięcy litrów krwi. Co jeść by zapewnić mu warunki do tak ciężkiej pracy?

Do dziś wymyślono dziesiątki różnych diet, ale dwie z nich mają szczególnie dobry wpływ na układ krążenia. Pierwsza to dieta śródziemnomorska, uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie i działająca przede wszystkim profilaktycznie.

Druga – dieta DASH – znakomicie sprawdza się u osób cierpiących na choroby serca lub poważnie nimi zagrożonych. Pojawiają się też nowe dowody na skuteczność diet bogatych w produkty o działaniu przeciwzapalnym.

JEDZ I PIJ JAK GREK

W każdym wariancie diety śródziemnomrskiej znajdziemy duże ilości ryb i owoców morza – a więc bogate źródła kwasów omega-3 – oraz warzywa i owoce, które dostarczają przeciwutleniających polifenoli. Według naukowców najlepszą wersją diety śródziemnomorskiej jest grecka, która obfituje w oliwę z oliwek, warzywa, produkty zbożowe i rośliny strączkowe. Nie ma w niej natomiast zbyt wiele mięsa, które może mieć działanie niekorzystne. Chodzi nie tylko o dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, ale także o łatwo przyswajalne żelazo hemowe. Wbrew pozorom to nie zaleta, lecz wada. Organizm nie potrafi pozbyć się nadmiaru żelaza, a gdy jest go za dużo, znacznie rośnie ryzyko miażdżycy. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden prozdrowotny składnik diety greckiej, mianowicie wino i zawarty w nim silny antyoksydant, czyli resweratrol. Ten związek chemiczny pozwala winorośli bronić się przed atakiem grzybów i zwiększa jej odporność na silne słońce. W naszym organizmie działa przeciwnowotworowo oraz aktywuje sirtuiny – białka, które naukowcy uznali za ważny czynnik opóźniający procesy starzenia organizmu. Chroni też serce: zapobiega utlenianiu się „złego” cholesterolu (LDL), chroniąc nas przed odkładaniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Hamuje także powstawanie niebezpiecznych zakrzepów, które mogą być przyczyną zawału czy udaru. Dodatkowo resweratrol zwiększa poziom tlenku azotu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia tętniczego. Niewielkie ilości alkoholu zawarte w winie sprzyjają zwiększeniu poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL), który usuwa z tętnic LDL. Nie należy jednak przesadzać. Maksymalna dawka wina to dwa kieliszki, czyli 200 ml dziennie. Resweratrol znajdziemy także w aronii, jagodach, orzeszkach ziemnych, morwie, żurawinie czy kakao.

TRZEJ KRÓLOWIE: ORZECH, JABŁKO I POMIDOR

Te produkty powinny się znaleźć w jadłospisie każdej osoby, która dba o serce. Orzechy zawierają m.in. cenne kwasy omega-3, magnez, kwas foliowy i witaminę E. Wszystkie te składniki chronią nasz układ krążenia. Do tego w różnych odmianach orzechów znajdziemy argininę – aminokwas, który jest odpowiedzialny za produkcję obniżającego ciśnienie tętnicze tlenku azotu. Naukowcy zaobserwowali, że osoby, które jadły garść orzechów cztery razy w tygodniu, rzadziej zapadały na niedokrwienną chorobę serca. Nie zapominajmy też o zawartym w orzechach magnezie, bez którego nasze serce w ogóle nie byłoby w stanie pracować. Ponieważ nie jest to pierwiastek, który łatwo przyswajamy, często cierpimy na jego niedobór. Przyczynia się do tego silny stres czy intensywny wysiłek fizyczny, a u kobiet także karmienie piersią. Poza orzechami dobrymi źródłami magnezu są: szpinak (magnez zawarty w cząsteczce chlorofi lu lepiej się przyswaja), soja, razowe produkty zbożowe, kasze, banany, migdały, suszone owoce, ale też ziemniaki czy cebula. Bogate w magnez są też pomidory, ale w ich przypadku największy skarb to likopen – związek należący do rodziny karotenoidów. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge ostatnio wykazali, w jaki sposób chroni on nas przed chorobami serca. Likopen działa korzystnie na śródbłonek – warstwę wyściełającą od środka naczynia krwionośne. Powoduje też rozszerzanie się żył, tętnic i naczyń włosowatych, co sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego. Co ciekawe, bogatszym źródłem likopenu są pasty i zupy pomidorowe, a nie świeże owoce. Dzieje się tak, ponieważ w czasie gotowania pomidorów z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu ten związek staje się lepiej przyswajalny. O zbawiennym wpływie jabłek na układ krwionośny lekarze mówią od dawna. Ostatnio część kardiologów ogłosiła, że owoce te z powodzeniem mogą zastąpić statyny – leki służące do obniżania poziomu „złego” cholesterolu. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan, jedzenie jabłek zmniejsza także stres oksydacyjny, poprawia pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Prawdopodobnie za to działanie odpowiedzialne są m.in. zawarte w tych owocach pektyny – substancje cukrowe, których nasz organizm nie przyswaja.

Leave a Reply

Close Menu