Jedz i żyj zgodnie z porami roku. Wiosna – Przemiana Drzewa – WĄTROBA.

Jedz i żyj zgodnie z porami roku. Wiosna – Przemiana Drzewa – WĄTROBA.

W medycynie chińskiej wątroba i pęcheżyk żółciowy to para narządów tworzących razem Przemianę Drzewa, przyporządkowaną wiośnie. Właśnie wtedy wątroba zasilana jest najwyższą ilością energii i jest najbardziej podatna na uzdrawianie. Element Drzewa to kolor zielony, który dominuje w przyrodzie wiosną.

W wielu kulturach wątrobę uważa się za "miejsce duszy". Utrzymuje ona zarówno fizyczną, jak i emocjonalną równowagę ciała.

Główne funkcje wątroby:

  1. Wspomaga przemianę białek, węglowodanów, tłuszczów.
  2. Wychwytuje i unieszkodliwia różne substancje trujące:                                                                                                      a) nadmiar hormonów i substancji toksycznych powstających podczas trawienia pokarmu,                                        b) leki,                                                                                                                                                                                              c) konserwatywny, barwniki i substancje chemiczne poprawiające smak, dostarczane z żywnością,                          d) zanieczyszczenia z powietrza i wody.
  3.  Syntetyzuje białka we współpracy z trzustką.
  4. Współdziała z trzustką w urzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi.
  5. Produkuje wiele substancji wyjściowych, które wykorzystywane są w procesach budowania komórek i tkanek organizmu.
  6. Dostarcza krew i energię "czi" do mięśni, ścięgien, wiązadeł i paznokci.
  7. Dostarcza krew i energię "czi" do oczu.
  8. Odpowiada za zdrowy i głęboki sen.
  9. Stabilizuje emocje.

Mimo iż wątroba jest narządem o niewiarygodnej sile i zdolności regeneracji, nadmiar toksyn wchłanianych z pożywienia i powietrza może przekroczyć jej wydolność. Kumulują się wtedy w ciele człowieka, a toksyny wchłanianych z pożywienia i powietrza może przekroczyć jej wydolność. Kumulują się wtedy w ciele człowieka, a toksyczne środowisko staje się podłożem różnych chorób. Ograniczenie funkcji wątroby sprawia, że odpowiedzialne za oczyszczanie krwi stają się nerki. Kiedy w dalszym ciągu nie zostanie odcięty dopływ substancji toksycznych, przeciążone są nie tylko wątroba i nerki, ale cały układ immunologiczny. Powstaje wtedy toksemia wewnętrzna, której objawami są powtarzające się bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, niedokrwistość, skurcze, alergie, zapalenie i stłuszczenie wątroby. W krańcowych przypadkach dochodzi do raka. Zakłócenia w pracy wątroby mają też wpływ na nasze najgłębsze uczucia.

Głównymi emocjami związanymi z wątrobą są złość i gniew. Wątroba i pęcherzyk żółciowy mają skłonność do zastoju, gorąca, niedoboru krwi i soków. Drażliwość i napięcie emocjonalne są wyazem zastoju "czi" wątroby.

Regularne spożywanie w małych ilościach produktów z Przemiany Drzewa, których większość ma naturę chłodną lub zimną, doskonale chroni narządy przed nadmiernym gorącem. Kwaśno-zimne produkty osłaniają organizm przed utratą soków.

Chińscy mędrcy utrzymują, że wątroba powiązana jest z płaczem. Kiedy odzyskuje zdrowie, zmagazynowany w jej tkankach gniew opuszcza ją w postaci płaczu. Wątroba otrzymuje optymalne ilości energii "czi" w godzinach 1.00 -3.00 i w tym czasie, kiedy to zwykle ma miejsce sen nocny, jest w stanie się uzdrawiać. Ludzie, którzy w tym okresie prowadzą aktywny tryb życia i nie wypoczywają, szkodzą swojej wątrobie (i nie tylko jej). Wątroba jako narząd oczyszczający nasze ciało jest metaforą zdolności do utrzymywania czystego i uporządkowanego otoczenia. Ludzie, wokół których panuje bałagan, a sprzątają od święta, cierpią na brak równowagi wątroby, która też jest "zaśmiecona".

Wątroba niedoenergetyzowana (jin)

Objawy: podatność na zmęczenie (wątroba wydziela za mało glikogenu), zawroty głowy, senność, osłabiony popęd płciowy (nawet impotencja), stany gorączkowe, kłopoty z prostatą, skłonność do wypadków. Brak energii "czi" w kolanch, ścięgnach i wiązadłach powoduje ich większą skłonność do uszkodzeń. Ludzie o niskim poziomie energii w wątrobie są podatni na stany zapalne i inne schorzenia tego narządu. Osoby o słabej wątrobie są perfekcyjne, niezdecydowane, niecierpliwe, zmienne, nietolerancyjne, małostkowe, nerwowe i szybko tracą panowanie nad sobą. Nie mają skłonności do tycia. Twarz osoby z taką kondycją jest blada, napięta i pełna zmarszczek, stawy są nadmiernie sztywne.

Przyczyny: dieta obfitująca w tłuszcze (zwłaszcza zwierzęce), rafinowany cukier i sól, oczyszczone ziarna i białą mąkę oraz w pokarmy głównie przetworzone z dodatkiem środków konserwujących. Skutkiem takiego odżywiania wątroba staje się nadmiernie skurczona, przekrwiona i ospała. Jej funkcje ulegają osłabieniu, a narządy, które odżywia energia "czi", otrzymują jej niedostateczną ilość.

Wątroba przeenergetyzowana

Objawy: obsesja na punkcie pracy, tzn. pracoholizm, uczucie ciężkości w głowie, zawroty głowy i słabe trawienie, nadwyżka energii powoduje parcie w górę, co napina zwieracz i wywołuje hemoroidy oraz problemy z protatą i jądrami u mężczyzn. U kobiet powoduje kłopoty z jajnikami, cysty, zapalenia narządów rodnych i zespoły napięcia przedmiesiączkowego. U obu płci występuje napięcie w okolicy brzucha, częste wzdęcia i gazy, a także gnicie tkanek powodujące nieprzyjemny zapach ciała. Nadmiar energii jang (głównie mięso) przyciąga energię jin (alkohol) i powoduje skłonność do alkoholizmu. Ludzie o przeenergetyowanej wątrobie są uparci, ironiczni, nadwrażliwi, agresywni, porywczy i bardzo emocjonalni, często wybuchają gniewem i mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Dopisuje im apetyt i mają skłonność do otyłości. Twarze osób z taką kondycją wątroby są w większości przypadków czerwone, co spowodowane jest leżącymi tuż pod skórą rozszerzonymi naczynkami włosowatymi. Przeeneretyzowana wątroba jest bardziej podatna na zapalenia, marskość i raka.

Przyczyny: dieta bogata w pokarmy pochodzenia głównie zwierzęcego i alkohol. Połączenie takie powoduje nadcynność i roztężenie.

Typ "wątrobowy" człowieka

Przejawia trudne do przewidzenia zachowania (ekstremalne emocje, raz wybuchy złości, a za chwilę popadanie w nadmierną wesołość). Są to oznaki nierównego przepływu krwi i "czi", co powoduje ogólne napięcie. Czasami bywa szorstki i opryskliwy. Jego nastroje często ulegają zmianie i oscylują między wyjątkowym zainteresowaniem a rezygnacją i obojętnością. W pracy tacy ludzie poświęcają się, wykazując perfekcjonizm i pomysłowość, lecz poza nią w chwilach wolnych łatwo się złoszczą i są impulsywni.

Przywracanie równowagi chorej wątrobie:

Należy wyeliminować:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego obfituje w tłuszcze i cholesterol,
  • żywność rafinowaną i przetworzoną, z dodatkami chemicznymi,
  • rafinowany cukier i sól (chlorek sodu),
  • alkohol.

Nie należy nadużywać leków !

Zgodnie z prawem Pięciu Elementów:

  • Woda (nerki i pęcherz moczowy), zaopatruje w energię "czi" Drzewo (wątrobę i pęcherzyk żółciowy),
  • Drzewo odżywia Ogień (serce i jelito cienkie),
  • Drzewo konroluje Ziemię (żołądek i śledziona).

W wypadku chorób wątroby należałoby w codziennej diecie zwiększyć pokarmy z Elementów: Wody, Drzewa i Ognia. Trzeba jednocześnie zredukować żywność Elementu Metalu, ale nie całkowicie wyeliminować.

Element Drzewa związany jest ze smakiem kwaśnym.

Umiarkowanie kwaśny smak pomaga uzdrawiać wątrobę i pęcherzyk żółciowy, gdyż:

  • stymuluje krążenie w wątrobie i wzmaga jej aktywność, eliminuje stagnację,
  • wspomaga eliminację toksyn znajdujących się we krwi,
  • zwiększa przepływ krwi oraz energii "czi"przez wątrobę, równoważąc i redukując złość,
  • wzmaga apetyt i krążenie.

Nadmiar smaku kwaśnego wywołuje określone skutki (należy pmiętać, że skrajności osłabiają organizm):

  • powoduje skurczenie się wątroby, co uniemożliwia skuteczną eliminację odpadów,
  • wpływa na rodzenie się uczucia zazdrości,
  • podudza gniew z powodu zwiększenia ambicji i oczekiwań bez jednoczesnego działania (człowiek może być często "skwaszony"),
  • powoduje niezdolności do akceptacji tego, co niesie życie.

ARTYKUŁ PRZYGOTOWANY NA PODSTAWIE KSIĄŻKI "JEDZ I ŻYJ ZGODNIE Z PORAMI ROKU" AUTORSTWA BOŻENY ŻAK-CYRAN.

 

Leave a Reply

Close Menu