Jedz i żyj zgodnie z porami roku. Wiosna – Przemiana Drzewa – PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY.

"Pęcherzykiem" jest woreczek żółciowy (stąd jego druga nazwa), w którym gromadzona jest żółć. Wydostaje się ona z wątroby dwoma przewodami wątrobowymi połączonymi ze sobą i tworzącymi przewód żółciowy wspólny, który uchodzi do dwunastnicy.

Pojemność pęcherzyka zależna jest od budowy ciała człowieka i wynosi ok. 10 cm długości i 3 cm szerokości. Głównym zadaniem pęcherzyka jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Żółć jest niezbędna w naszym organizmie dla trawienia i przyswajania tłuszczów. Rozbija większe cząsteczki tłuszczu na mniejsze, jak również udrażnia pracę jelit i zapobiega zaparciom. Gdyby żółci zabrakło, doszłoby do zakłócenia prawidłowego wchłaniania nie tylko tłuszczów, ale i innych składników.

Wydzielanie żółci jest utrudnione, jeżeli:

a) wątroba jest przeciążona nadmiarem złej jakości pożywienia,

b) wydzielina żółciowa jest zbyt gęsta i zawiera dużą ilość odpadów,

c) znajdujemy się w sytuacjach stresowych.

Pęcherzyk żółciowy jest bardzo wrażliwy na nadmiar tłuszczów cholesterolu w diecie. Bywa to główną przyczyną powstawania kamieni. Społeczeństwa Zachodu, gdzie dieta obfituje w białko zwierzęce, tłuszcze i cholesterol, mają bardzo wysoki wskaźnik występowania kamieni żółciowych. Zjawisko to występuje niezmiernie rzadko u ludów odżywiających się głównie produktami pochodzenia roślinnego, o niskiej zawartości tłuszczu. Najbardziej powszechną formą leczenia tego typu schorzenia w medycynie zachodniej jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia). To, co pozostaje po zabiegu chirurgicznym, przypomina pomost między wątrobą a dwunastnicą. Od tej pory chory zmuszony jest do przestrzegania ścisłej diety i używania środków żółciopędnych.

Pęcherzyk żółciowy otrzymuje optymalne ilości energii "czi" w godzinach 23.00 - 1.00. W tym czasie może pojawiać się bezsenność i wzmożona aktywność umysłowa, zwłaszcza jeżeli późno kładziemy się spać. Wczesne chodzenie spać powoduje, że zwykle przesypiamy godziny wzmożonej aktywności pęcherzyka żółciowego i wątroby, a narządy te odpoczywają i regenerują się. Bywa też, że ciągle budzimy się o tej samej godzinie w nocy, co wskazuje na dysharmonię narządu, który w tym czasie otrzymuje optymalne ilości energii "czi". Pęcherzyk żółciowy odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji życiowych. Niezdecydowanie, a także ciągłe zmiany zdania wskazują na brak równowagi tego narządu.

Leave a Reply

Close Menu