ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz?

ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz?

Zatrucie pokarmowe, w statystykach letnich chorób, zajmuje poczesne miejsce w pierwszej trójce - po zjedzeniu nieświeżej potrawy, lodów niewiadomego pochodzenia, grzybów niesklasyfikowanych w żadnym atlasie. Zatruciu pokarmowemu najczęściej towarzyszą wymioty, ból brzucha i ból głowy, biegunka, wzdęcia. Co robić, gdy dopadnie cię zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe objawia się zwykle po 1-6 godzinach po zjedzeniu zakażonego pokarmu. Ból brzucha (zazwyczaj bardzo silnym), wzdęcia i biegunkaból głowymdłości i wymioty, a także często nadmierne wydzielanie śliny to najczęstsze objawy zatrucia pokarmowego.

Zatrucie pokarmowe: wymioty na żądanie

Wymioty to pierwszy krok ratunkowy przy zatruciach. Prowokując wymioty, usuniesz z organizmu część połkniętej trucizny. Najpierw trzeba zmusić chorego do wypicia dużej ilości płynów, a następnie  podrażnić tylną ścianę gardła (palcem, piórkiem, szpatułką). Często po wypiciu czegoś niedobrego, np. ciepłej wody z solą (łyżka stołowa na szklankę), wody z dodatkiem mydła lub rycyny drażnienie gardła nie jest potrzebne. Prowokowanie wymiotów należy przeprowadzać kilkakrotnie, najlepiej aż do przyjazdu lekarza.

UWAGA! Wymiotów nie wolno prowokować:

  • u osoby, która zatruła się substancjami żrącymi, rozpuszczalnikami, substancjami łatwo pieniącymi się;
  • u chorego nieprzytomnego lub mającego drgawki, bowiem grozi to uduszeniem. Wtedy pierwszą pomoc musisz ograniczyć do ułożenia chorego na boku, z lekko podkurczoną jedną nogą i czekać na lekarza.

Zatrucie pokarmowe: usuwanie toksyny

Kolejny krok ratunkowy polega na podaniu środków przeczyszczających, które usuną toksynę z jelit. Nie wolno ich stosować w zatruciach substancjami żrącymi (kwasy, zasady, sole metali ciężkich) i przy silnych stanach odwodnienia.

Zatrucie pokarmowe: odtruwanie organizmu

Gdy masz do czynienia z ciężkim przypadkiem zatrucia, warto podjąć próbę odtrucia. Im szybciej podasz odtrutkę (a potem usuniesz ją prowokując wymioty), tym większe są szanse, że połączy się ona na jakiś czas z toksyną, mechanicznie osłoni błonę śluzową żołądka i w ten sposób opóźni wchłanianie się trucizny.

Do najważniejszych odtrutek należy:

  • węgiel leczniczy (aktywowany) wspomaga usuwanie wielu toksyn, a także zmniejsza podrażnienie błon śluzowych. Węgiel jest szczególnie przydatny przy zatruciach grzybami, lekami, alkaloidami. Stosuje się w dawce: 20-30 g (2 - 4 łyżki stołowe) węgla rozpuszczone w 200 - 400 ml wody. Zamiast węgla możesz użyć rozdrobnionego i świeżo zwęglonego chleba
  • białko jaj kurzych, które łączy się z metalami ciężkimi, zobojętnia działanie kwasów i zasad. Dawka: 3 - 4 białka na pół litra wody
  • mąka zbożowa, kukurydziana, ryżowa lub kartoflana - rozrobiona z wodą chroni błonę śluzową żołądka przed substancjami żrącymi
  • mleko odtłuszczone, które stosuje się tylko przy zatruciach substancjami żrącymi, natomiast przeciwwskazaniem są zatrucia substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach (np. związki owadobójcze)
Ważne

Postaraj się ustalić, co mogło być przyczyną zatrucia pokarmowego, bo to ułatwi rozpoznanie i podanie odpowiedniej odtrutki. Poszukaj pustych opakowań po lekach, resztek pokarmu, roślin. Do czystego pojemnika zbierz wymiotowaną treść żołądkową.

Zatrucie grzybami

Zatrucia grzybami nadal zbierają obfite żniwa - to najczęstsza przyczyna śmierci z powodu zatrucia pokarmowego. Do znanych już objawów - bólu brzucha, mdłości i wymiotów, biegunki dołącza silne uczucie lęku. Pierwsza pomoc polega na wywołaniu wymiotów i płukaniu żołądka 1-procentowym roztworem soli kuchennej (trzeba przygotować co najmniej 10-15 litrów roztworu).

Chorego trzeba zmusić do połknięcia sporej dawki węgla aktywowanego, warto podać mu środki przeczyszczające. Im szybciej trafi w ręce lekarzy - tym większe są szanse na uratowanie mu życia.

 

Leave a Reply

Close Menu