CIĄGŁE ZMĘCZENIE - RODZAJE
Poczucie zmęczenia najczęściej kojarzy się nam ze zmęczeniem fizycznym, które występuje po intensywnym wysiłku i pracy naszych mięśni. Ten rodzaj zmęczenia charakteryzuje się uczuciem bólu, czasem drżeniem mięśni w związku ze zmniejszoną zdolnością mięśni do skurczu. Typowym objawem zmęczenia fizycznego po zbyt obciążającym i nieprawidłowym treningu mogą być tzw. zakwasy. Innym rodzajem zmęczenia jest zmęczenie występujące na skutek ciężkiej pracy umysłowej. Charakteryzuje się ono brakiem koncentracji czy trudnością z zapamiętywaniem. Istnieje również zmęczenie emocjonalne wywołane różnymi zdarzeniami w naszym życiu, które objawiać się może rozdrażnieniem, nagłymi zmianami nastroju, problemami z zasypianiem. Warto też wspomnieć o zmęczeniu sensorycznym, które wiąże się ze zbyt długim obciążeniem jednego ze zmysłów np. wzroku ekranem telewizora lub komputera.
Krótkotrwałe zmęczenie nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia i po odpoczynku nasz organizm jest w stanie się zregenerować i jest gotowy do dalszej pracy. Jednak, gdy poczucie zmęczenia jest ciągłe, może być skutkiem poważnej choroby i wpływać negatywnie na nasze życie prywatne oraz zawodowe. Przewlekłe zmęczenie jest zaburzeniem, utrzymujące się minimum 6 miesięcy, charakteryzuje się ciągłym poczuciem skrajnego wyczerpania, które nie ustaje mimo odpoczynku. Chroniczne poczucie zmęczenia jest bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
OBJAWY PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA.
Przewlekłe zmęczenie, zwane też inaczej chronicznym zmęczeniem lub zespołem przewlekłego zmęczenia, jest dolegliwością, która najczęściej dotyczy młodych, aktywnych i bardzo ambitnych kobiet, między 30. a 45. rokiem życia. Najczęściej objawia się odczuwaniem stałego lub ciągle nawracającego uczucia zmęczenia, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Ciągłe poczucie senności, brak energii, rozdrażnienie i brak koncentracji może mieć negatywny wpływ na naszą aktywność zawodową, społeczną lub osobistą. Istnieje osiem głównych symptomów, które są oznaką chronicznego zmęczenia u człowieka, są to:
- niezlokalizowany ból głowy, inny niż ten, który występuje przed lub w trakcie choroby,
- ból gardła lub występowanie chrypki,
- tzw. wędrujący ból stawów bez wystąpienia obrzęku,
- bolesne, powiększone węzły chłonne szyjne lub pachowe,
- nieuzasadnione bóle mięśni,
- zaburzenie pamięci i koncentracji,
- nadmierna senność lub bezsenność,
- przeciągające się poczucie ogólnego zmęczenia po wysiłku fizycznym.
Jeśli poza wyczerpaniem występują co najmniej 4 spośród wyżej wymienionych objawów to znak, że możesz być ofiarą zespołu przewlekłego zmęczenia.
CIĄGŁE ZMĘCZENIE JAKO OBJAW CHOROBY
Ciągłe, często nieuzasadnione poczucie zmęczenia może być wywołane jednostką chorobową. Głównymi schorzeniami, których jednym z objawów może być poczucie zmęczenia, są:
- anemia,
- zapalenie wątroby- wywołane wirusem typu C (HCV),
- niewydolność nerek,
- kłopoty z tarczycą- nadczynności lub niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca typu II- występuje, gdy organizm wytwarza za mało insuliny,
- utajone choroby serca- np. zapalenie mięśnia sercowego po przechodzonej grypie,
- bezdech senny,
- choroby płuc,
- zakażenie układu moczowego,
- zakażenie wirusem EBV,
- nietolerancja pokarmowa.
Należy pamiętać, że poczucie zmęczenia w powyższych chorobach jest tylko jednym z objawów i nie zawsze musi oznaczać, że chorujemy na jedną z nich. Natomiast w przypadku długo występującego zmęczenia, które nie ma podłoża fizycznego lub psychicznego, warto skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki.
JAK RADZIĆ SOBIE Z CIĄGŁYM ZMĘCZENIEM?
Zespół przewlekłego zmęczenia jest dość złożonym problemem. Jednym z głównych etapów w leczeniu tego schorzenia jest znalezienie jego przyczyny, dopiero wtedy można podjąć odpowiednie kroki w celu jego wyeliminowania. Jak możemy sami pozbyć się uczucia ciągłego zmęczenia? Oto główne sposoby:
- Odpoczynek- bardzo ważna jest odpowiednia ilość snu oraz jego jakość. Aby nasz organizm mógł dobrze funkcjonować, potrzebuje czasu na regenerację, która następuje właśnie w trakcie snu. Ile powinniśmy spać? Jest to zależne od naszego wieku, im osoba jest starsza, tym ilość potrzebnego snu jest mniejsza. Średnio dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 8 godzin nieprzerwanego snu, aby mógł się zregenerować.
- Jedzenie- aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje odpowiedniego paliwa, które dostarczy dużo dobrej energii. Należy unikać słodyczy, fast-foodów, które dodają energii tylko na chwilę, a dietę wzbogacić o owoce, warzywa, mięso oraz dużą ilość wody.
- Sport- jeśli ciągle czujesz zmęczenie, zmobilizuj się i wyjdź na zewnątrz, nic tak nie dodaje energii, jak aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Wystarczy około 40 minut jazdy na rowerze, rolkach, spacer lub trucht wokół jeziora.
- Włączenie tzw. zasady chillout- stresogenne sytuacje powodują problemy z zaśnięciem, co wpływa na ciągłe poczucie zmęczenia, rozdrażnienie, ból głowy itd. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie unikać sytuacji, które powodują u nas poczucie stresu, ale musimy nauczyć się podchodzić do wielu napotykających nas sytuacji na luzie, pamiętając, że na wiele rzeczy nie mamy wpływu.
Jeśli powyższe sposoby nie pomogą i nadal odczuwasz ciągłe poczucie zmęczenia to oznacza, że problem może być dużo poważniejszy i nieunikniona jest konsultacja z lekarzem.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Napój rozpuszczalny BLUEBERRY (Czarna jagoda)
Rozpuszczalny napój „Blueberry” jest bogatym źródłem witamin i mikroelementów.
Właściwości:
- wzmocnienie odporności;
- zmniejszenie zmęczenia;
- profilaktyka chorób oczu;
- profilaktyka chorób skóry;
- spowolnienie procesu starzenia się organizmu.
Skład: wyciąg z czarnych jagód 50 %, wyciąg z owoców wiśni amerykańskiej 35 %, wyciąg z malin 10 %, wyciąg z jeżyn 5 %.
Sposób użycia: 1-2 saszetki dziennie. Wsypać zawartość saszetki do szklanki i zalać ciepłą wodą (150 ml).
https://www.medonet.pl/zdrowie,ciagle-zmeczenie---objawy-i-leczenie,artykul,1732543.html