CZYM JEST BÓL KARKU?
Bóle karku występują prawie u wszystkich. Bardzo często narzekamy na drętwienie ramion i karku, a jakiekolwiek nim poruszanie sprawia ból. Występowanie takich dolegliwości każdego dnia jest sytuacją niebezpieczną, która wymaga pilnej konsultacji z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny. Ból karku może występować na skutek długotrwałego stresu, pracy w pozycji siedzącej lub spania w nieodpowiedniej pozycji.
BÓL KARKU - PRZYCZYNY
Ból karku występuje zwykle jako konsekwencja napięcia mięśni oraz przeciążenia kręgów kręgosłupa. Odkształceniom kręgosłupa szyjnego sprzyjają nie tylko wielogodzinne sesje przed komputerem i związane z nimi napięcia mięśni, ale także bierny sposób wypoczywania oraz spędzania wolnego czasu - często zamiast podpierać głowę i kręgi szyjne, podpieramy na oparciu samą głowę. Winę może ponosić również wystawianie się na przeciąg, wówczas zimne powietrze podrażnia zakończenia nerwowe na skórze, tzw. korzonki. Do zawiania może dojść podczas jazdy samochodem czy z powodu odsuniętej szyby w pociagu podczas podróży. Nie należy zapominać zmianach zwyrodnieniowych, które pojawiać się mogą z wiekiem.
Ponadto brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie karku. Brak jakichkolwiek ćwiczeń tych okolic powoduje brak stablizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, co objawia się bólem. Rónież podejmowanie wysiłku fizycznego bez wcześniejszej rozgrzewki może spowodować przypadkowe naciągnięcie mięśni i ból karku.
Niewłaściwa pozycja głowy ma duży wpływ na powstawanie dolegliwości bólowych karku. Zdarza się, że podczas pracy nasza głowa jest zbyt wysoko uniesiona, skręcona lub opuszczona. W dużej mierze zależy to od wysokości na jakiej znajduję się monitor komputera. Wówczas dochodzi do napięcia mięśni, które uwidacznia się szczególnie po kilkugodzinnej pracy. Warto wspomnieć, że przyjmowanie niewłaściwej pozycji przed komputerem może w następstwie powodować przykurcz mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków, powodujące ból o przewlekłym charakterze.
OBJAWY BÓLU KARKU
Nerwoból zaczyna się stopniowym nasileniem bólów karku i głowy w okolicy potylicznej. Chory zmaga się z bólem najczęściej tuż po przebudzeniu. Oprócz dolegliwości bólowych karku, pojawiać się może wrażenie drętwienia, mrowienia oraz ograniczenie ruchów.
Turmalinowa opaska na szyję poza działaniem przeciwbólowym, ma także właściwości przeciwzapalne oraz łagodzi zmiany zwyrodnieniowo-reumatyczne. Dodatkowo turmalin emituje naturalne fale podczerwieni które poprawiają krążenie i metabolizm oraz rozgrzewa mięśnie łagodząc przy tym ból.
Zastosowanie:
- Bóle i obrzęki pourazowe
- Bóle zwyrodnieniowe
- Bóle reumatyczne
- Ból szyi, karku, ramion, barków
- Profilaktyka oraz rehabilitacja
- Stany chorobowe
- Nadwyrężenia przy dużej aktywności fizycznej.
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,bol-karku---przyczyny--objawy--postepowanie-przedlekarskie,artykul,1576907.html