Chitosan. Kapsułki CHITOZAN.

Chitosan. Kapsułki CHITOZAN.

Chitosan jest naturalnym, biodegradowalnym polimerem, który pozyskuje się z chityny. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w kosmetyce, medycynie oraz rolnictwie. Wchodzi w skład wielu preparatów odchudzających, jednak jego działanie nie zostało potwierdzone. Jakie właściwości ma chitosan, jakie zastosowanie?

Chitosan – czym jest?

Chitosan jest materiałem, który jest pozyskiwany z pancerzy morskich skorupiaków, a dokładniej z chityny, która jest budulcem tych pancerzy. Pod względem budowy chemicznej związek ten jest podobny do kwasu hialuronowego, z czego wynika wiele jego właściwości. Substancja ta wpływa stymulująco na układ immunologiczny, hamuje rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów i przyspiesza regenerację skóry. Zawartość chitosanu w preparatach kosmetycznych sprawia, że skóra jest zabezpieczona przed nadmierną utratą wody i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Takie kosmetyki działają również nawilżająco. Materiał znajduje zastosowanie w medycynie. Jest wykorzystywany do produkcji osłonek na leki oraz opatrunków, które przyspieszają proces gojenia się ran.

Chitosan na odchudzanie

Chitosan jest popularnym składnikiem leków wspomagających odchudzanie. U zdrowego człowieka, który nie przyjmuje substancji tego typu, cząsteczki tłuszczu są stopniowo rozkładane w przewodzie pokarmowym przez lipazy, czyli enzymy, które są wydzielane przez trzustkę oraz woreczek żółciowy. Na kolejnych odcinkach układu pokarmowego tłuszcze są rozkładane, a gdy docierają do jelita cienkiego, skąd są wchłaniane, mają postać pojedynczych cząsteczek kwasów tłuszczowych. Związek pozyskiwany z chityny prawdopodobnie wiąże tłuszcze już w górnych odcinkach przewodu pokarmowego, w związku z czym nie są one w pełni trawione, a następnie wchłaniane przez organizm z jelita cienkiego. Niestrawione tłuszcze są z kolei usuwane z organizmu z kałem.

Odchudzające właściwości tej substancji nie zostały jednoznacznie potwierdzone, nie udowodniono również mechanizmu, który miałby być odpowiedzialny za łączenie cząsteczek tłuszczów. Wielokrotnie przeprowadzano badania, zarówno z udziałem zwierząt, jak i ludzi, jednak wyniki nie są wystarczające, żeby stwierdzić, że chitosan istotnie wspomaga odchudzanie. Niektóre z badań pokazują, że stosowanie tej substancji równolegle z odpowiednią dietą przyspiesza utratę zbędnych kilogramów, jednak inne wskazują, że suplementy nie mają dużego wpływu na spadek masy ciała. Co więcej, ze względu na to, że działanie suplementów diety zawierających pochodne chityny nie zostało potwierdzone, w Ameryce reklamowanie suplementów diety z chitosanem jako środków o prozdrowotnym działaniu jest zabronione.

Stwierdzono jednak, że regularne przyjmowanie chitosanu ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną występującą w przewodzie pokarmowym. Badania przeprowadzane na gryzoniach pozwalają stwierdzić, że związek ten zwiększa przeżywalność bakterii probiotycznych i jednocześnie hamuje rozwój bakterii, które w wielu przypadkach wywołują zatrucia pokarmowe.

Chitosan jest stosowany także w rolnictwie. Ze względu na wysoką zawartość azotu i to, że jest on w pełni biodegradowalny, jest wykorzystywany jako biologiczny środek ochrony roślin (zwalcza grzybicze zakażenia roślin) oraz nawóz. Podejmowane są próby wykorzystania tego naturalnego materiału do produkcji przedmiotów, które mogą być stosowane między innymi w gospodarstwie domowym. Ma to związek ze specyficzną strukturą chitosanu i możliwością formowania z niego różnorodnych kształtów.

Chitosan – stosowanie

Suplementy diety zawierające chitosan występują najczęściej w postaci kapsułek albo tabletek. Najlepiej przyjmować je przed posiłkiem albo w trakcie jedzenia, popijając dużą ilością wody. Zazwyczaj dziennie przyjmowana dawka wynosi od 1500 do 3000 mg, jednak zawsze stosując takie specyfiki należy przestrzegać dziennych dawek, które zaleca producent. Preparaty zawierające chitosan są stosunkowo bezpieczne, jednak mogą wywoływać efekty uboczne, takie jak nudnościzaparcianiestrawność oraz wzdęcia, zwłaszcza, jeśli są przyjmowane niezgodnie z zaleceniami.

W związku z tym, że chitosan jest pozyskiwany z pancerzy skorupiaków, preparatów, które mają w swoim składzie tę substancję nie mogą stosować osoby, które są uczulone na owoce morza, gdyż może u nich wystąpić reakcja alergiczna. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów tego typu jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (suplementy z chitosanem mogą zmniejszać wchłanianie takich leków). Należy mieć na uwadze, że chitosan może również wpływać na ograniczenie wchłaniania, a co za tym idzie wystąpienie niedoborów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz niektórych witamin, w tym witamin ADE i K.

 

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25555593,chitosan-jakie-ma-wlasciwosci-jak-jest-wykorzystywany.html

 

Kapsułki CHITOZAN

to kompozycja uzdrawiająca przeznaczona do oczyszczania organizmu, antybakteryjnej, antygrzybiczej i antywirusowej ochrony organizmu, normalizacji procesów trawiennych i zwiększenia odporności.
Produkt stosuje się w celu profilaktyki i w kompleksowej terapii chorób nowotworowych oraz schorzeń przewodu pokarmowego, w celu poprawy stanu układu sercowo-naczyniowego i układu krążenia.

Leave a Reply

Close Menu