Menopauza (Kapsuki “Zdrowa kobieta”).

Menopauza (Kapsuki “Zdrowa kobieta”).

Menopauza (klimakterium) to czas, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Towarzyszą mu liczne dolegliwości, w tym charakterystyczne uderzenia gorąca i zmiany nastroju. Klimakterium wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale to naturalny proces, którego nie należy się obawiać.

Czym jest menopauza (klimakterium)?

Menopauza znana również pod nazwą klimakterium albo przekwitanie, to okres w życiu kobiety, w którym ustaje menstruacja, na skutek czego nie można już mieć więcej potomstwa. Jest to przeciwieństwo menarche, czyli wystąpienia u dziewcząt pierwszej miesiączki. Klimakterium zazwyczaj następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, statystycznie najczęściej w wielu 51 lat. Płodność zanika jednak już 10 lat przed menopauzą. Lekarze zazwyczaj orzekają menopauzę w momencie, w którym krwawienie waginalne nie nastąpiło przez 12 miesięcy i kobieta nie produkuje już komórek jajowych. Stan ten może być również zdefiniowany jako wyraźny spadek produkcji hormonów przez jajniki.

U kobiet, u których w sposób chirurgiczny usunięto macicę, ale nadal posiadają one jajniki, klimakterium może oznaczać albo moment pozbawienia narządu, albo faktyczny spadek produkcji hormonów. W przypadku takiej operacji, typowe symptomy menopauzy mogą nastąpić wcześniej niż przed osiągnięciem wieku 45 lat. Jeśli okres ustanie przed ukończeniem 40 lat, może to zwiastować poważne problemy zdrowotne związane z dysfunkcją układu immunologicznego, takie jak choroba tarczycy albo cukrzyca. Jak zaobserwowali naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention w USA, problemy natury ginekologicznej i związana z nimi przedwczesna menopauza mają również związek z zespołem przewlekłego zmęczenia - czyli naszym trybem życia.

Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)

Okres kilku lat przed i po ustaniu produkcji komórek jajowych nazywamy perimenopauzą. Pierwszy sygnał świadczący o zbliżającym się klimakterium to nieregularne miesiączkowanie. Znaczy to, że miesiączka może być dłuższa bądź wyraźnie krótsza niż zazwyczaj oraz bardziej lub mniej obfita. W tym czasie kobietom towarzyszą charakterystyczne uderzenia gorąca, trwające zazwyczaj od kilkunastu sekund do minuty. Symptomy te powiązane są również z nadpotliwością, czerwienieniem się skóry (rumieniem), osteoporozą, zmniejszonym libido oraz drżeniem ciała. Dolegliwości mogą się utrzymywać nawet do dwóch lat, połączone ze zmianą nastrojów wynikającą z zaburzenia gospodarki hormonalnej, kłopotami ze snem i suchością pochwy. Po tym etapie w życiu kobiety następuje czas zwany postmenopauzą, w którym jajniki w zupełności przestają wytwarzać jajeczka.

Typowe objawy menopauzy (klimakterium)

W trakcie trwania klimakterium kobietom najczęściej doskwierają poniższe dolegliwości:

  1. bardzo wczesne pobudki związane z uczuciem niepokoju;
  2. zaburzenia depresyjne związane z wahaniami hormonalnymi, lękiem przed nową sytuacją;
  3. zaburzenia koncentracji;
  4. ból podczas seksu (suchość pochwy i spadek estrogenów, które powodują zmniejszenie śluzu szyjkowego);
  5. świąd pochwy;
  6. bóle głowy;
  7. bóle mięśni;
  8. oddawanie moczu z większą częstotliwością;
  9. nietrzymanie moczu (inkontynencja);
  10. kołatanie serca;
  11. uderzenia gorąca i pocenie się (najczęstszy objaw);
  12. trudności z zasypianiem i budzenie się w środku nocy;
  13. nieuzasadniony niepokój i napadu płaczu,
  14. rozdrażnienie,
  15. przewlekłe zmęczenie.

Menopauza (klimakterium) - jak zapobiegać powikłaniom

Okres menopauzy to ciężki czas dla każdej kobiety, powoduje nagłe i nieznane procesy zachodzące w organizmie. Czasem pewne objawy mogą prowadzić do komplikacji lub przykrych powikłań, dlatego kobiety powinny zawsze zwracać uwagę na dodatkowe objawy. Na przykład niedobór estrogenów może czasem powodować osteoporozę, wpływać na stężenie cholesterolu we krwi, co już samo w sobie stanowi niejako ryzyko dla serca. Jak więc zapobiegać powikłaniom? Pacjentki powinny:

  1. badać poziom cholesterolu,
  2. mierzyć regularnie ciśnienie,
  3. wzmacniać kości poprzez uprawianie sportu,
  4. zaprzestać palenie tytoniu, który powoduje czasem menopauzę znacznie wcześniej (nawet przed 40-tką),
  5. zażywać wapń oraz wit. D,

Jeżeli: między miesiączkami zaobserwujesz plamienie, po roku bez miesiączki ponownie krwawisz, twoje kości coraz częściej się łamią - skonsultuj się z lekarzem.

Czy klimakterium należy się bać?

Przekwitania nie należy się obawiać, to naturalny proces. Może ono jednak wystąpić wcześniej u kobiet, które od długiego czasu palą papierosy, miały operacyjnie usunięte dwa jajniki oraz przeszły chemioterapię. W sensie zmian psychologicznych, klimakterium silnie oddziałuje na zmiany nastrojów ze względu na zmniejszoną produkcję najważniejszych kobiecych hormonów - estrogenów i progesteronu. Choć zazwyczaj nie jest to konieczne, występowanie klimakterium możemy również potwierdzić poprzez hormonalne badania diagnostyczne krwi bądź moczu.

Menopauza - leczenie

Lekarze, aby złagodzić przykre symptomy klimakterium bardzo często sugerują hormonalną terapię zastępczą. Terapia ta uzupełnia niedobór hormonów, które produkowane są naturalnie przez jajniki. Wdrożenie takiej terapii ma swoje plusy, zapobiega m.in: chorobie wieńcowej, miażdżycy, osteoporozie, jednocześnie ma pozytywny wpływ na układ moczowy, ośrodkowy układ nerwowy, skórę oraz śluzówkę. Leczenie przynosi skuteczność, jeśli trwa minimum 5 lat, jednak wśród specjalistów można słyszeć opinie, że prowadzenie terapii przez okres dłuższy niż 5 czy 7 lat, prowadzi do zwiększonego ryzyka raka piersi i raka endometrium.

Hormonalna terapia zastępcza składa się obecnie z dwóch składników: estrogenu (tylko u pacjentek z usuniętą macicą) i progestagenu. Terapia powinna być przeprowadzona pod okiem zarówno ginekologa jak i endokrynologa i internisty. Oprócz wymienionej terapii, w leczeniu objawów można zastosować naturalne hormony tzw. fitoestrogeny. Są one estrogenami pochodzenia roślinnego, które w połączeniu z receptorami estrogenowymi mogą pełnić taką samą funkcję, jak te produkowane przez organizm kobiety. Wdrożenie terapii fitoestrogenowej zaleca się już po 35. roku życia po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Aby menopauza przebiegała łagodnie, bez konieczności przyjmowania hormonów: zrezygnuj z kofeiny i ubieraj się lekko lecz kilkuwarstwowo.

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-endokrynologiczne,menopauza--klimakterium----pierwsze-objawy--w-jakim-wieku-,artykul,1721190.html

 

Kapsuki "Zdrowa kobieta".

Produkt ten, to uzdrawiająca kompozycja dająca zdrowie i piękno kobiecemu organizmowi. Produkt dysponuje działaniem pobudzającym i ogólnowzmacniającym ukierunkowanym na utrzymanie i poprawę funkcji żeńskiego układu rozrodczego w okresie menopauzy. Produkt stosuje się w celu profilaktyki i kompleksowej terapii chorób związanych z zaburzeniem równowagi hormonalnej w organizmie kobiety.
Wskazania do stosowania kapsułek „Zdrowa kobieta”:
  • przedwczesne wystąpienie lub ciężki przebieg klimakterium;
  • czynniki towarzyszące menopauzie – neurastenia, zawroty głowy, utraty przytomności, stany niezadowalającego wypoczynku, bezsenność.
Preparat posiada efekt antyspazmatyczny i uspokajający. Nasila procesy przemiany materii, dzięki czemu ma miejsce stopniowe oczyszczanie organizmu, spowalnia starzenie i usuwa zmęczenie.

 

Leave a Reply

Close Menu