Borówka amerykańska – właściwości lecznicze. Proszek „BLUEBERRY” („Czarna borówka”).

Borówka amerykańska – właściwości lecznicze. Proszek „BLUEBERRY” („Czarna borówka”).

Borówka amerykańska to owoc, którego właściwości lecznicze powinny docenić osoby, które chcą mieć sokoli wzrok. Podobno w czasie II wojny światowej brytyjscy piloci z Royal Air Force jedli borówki amerykańskie w celu poprawy widzenia w nocy. Ten owoc to także dobry sposób na problemy z pamięcią. Sprawdź, jakie jeszcze prozdrowotne działanie ma borówka amerykańska, ile ma kalorii i wypróbuj przepis na deser z tymi pysznymi owocami.

Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), to owoc, którego właściwości lecznicze zaczęto doceniać dopiero w XX wieku - wtedy zaczęto uprawę tych owoców.

Borówki amerykańskie należą do tej samej rodziny co jagody (borówki czarne). Borówki amerykańskie są nie tylko większe i słodsze w smaku od swoich kuzynek, lecz także są skuteczniejsze w profilaktyce niektórych chorób nowotworowych. Jakie jeszcze właściwości ma borówka amerykańska?

Borówka amerykańska - właściwości

  • poprawia pamięć

Borówka amerykańska może poprawiać pamięć - przekonują naukowcy z dwóch brytyjskich uniwersytetów - University of Reading i Penninsula Medical School - w magazynie naukowym "Free Radical Biology and Medicine"¹.

ch zdaniem to zasługa flawonoidów, które odwracają przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci. Do takich wniosków doszli po trwającym 12 tygodni eksperymencie, w trakcie którego naukowcy uzupełnili dietę uczestników eksperymentu w borówki amerykańskie.

Już po trzech tygodniach zaobserwowali u nich poprawę pamięci i z biegiem czasu była ona coraz lepsza. Nie stwierdzono, jakie są precyzyjne mechanizmy działania substancji zawartych w owocach, ale badacze uważają, że poprawiają one istniejące połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów.

  • może zapobiegać nadciśnieniu

Borówka amerykańska może zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu - informują naukowcy z University of East Anglia (W. Brytania) oraz Harvard University (USA) na łamach "American Journal of Clinical Nutrition"².

Zaobserwowali oni, że osoby spożywające przynajmniej raz w tygodniu porcję borówek amerykańskich o 10 proc. rzadziej chorują na nadciśnienie.

To zasługa zawartych w owocach borówki antocyjanów, związków chemicznych z grupy flawonoidów - przekonują badacze. Naukowcy zbadali 134 000 kobiet i 47 000 mężczyzn, biorących udział w badaniu "Nurses' Health Study" oraz "Health Professionals Follow-up Study", trwającym 14 lat.

W momencie rozpoczęcia badań żadna z biorących w nich udział osób nie miała nadciśnienia. Co dwa lata oceniany był stan zdrowia, a co cztery - dieta. Nadciśnienie rozwinęło się u 35 000 osób.

  • może zapobiegać nowotworom

Borówka amerykańska zawiera duże ilości fitoestrogenu, czyli hormonu roślinnego, który skutecznie blokuje działanie enzymów przyczyniających się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych, np. niektórych nowotworów piersi.

Podobne, antynowotworowe właściwości ma też zawarty w borówkach kwas elagowy.

  • może zapobiegać marskości wątroby

Z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców³ wynika, że owoce borówki amerykańskiej, a konkretnie jednej z jej odmian – borówki rózgowatej (V. ashei), hamują replikację wirusa zapalenia wątroby typu C, a tym samym zapobiegają rozwojowi marskości wątroby oraz działają ochronnie na hepatocyty (komórki wątroby).

Naukowcy z Uniwersytetu w Miyazaki doszli do wniosku, że znajdująca się w liściach borówki rózgowatej proantocyjanidyna może spowolnić replikację wirusa HCV, zlokalizowanego właśnie w wątrobie.

  • wspomaga pracę oczu

Borówka amerykańska jest także stosowana w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Podobno w czasie II wojny światowej brytyjscy piloci z Royal Air Force jedli borówkę w celu poprawy widzenia w nocy.

  • wspomaga pracę układu pokarmowego

Owoce borówki amerykańskiej zawierają garbniki, które działają przeciwbakteryjnie - niszczą m.in. szkodliwe szczepy E. Coli.

Poza tym błonnik i antyoksydanty zawarte w borówce amerykańskiej biorą udział w usuwaniu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Borówka amerykańska - wartości odżywcze, kalorie

W 100 g

Wartość energetyczna - 57 kcal
Białko ogółem - 0.74 g
Tłuszcz - 0.33 g
Węglowodany - 14.49 g (w tym cukry proste 9.96 g)
Błonnik - 2.4 g

Witaminy

Witamina C - 9.7 mg
Tiamina - 0.037 mg
Ryboflawina - 0.0416 mg
Niacyna - 0.418 mg
Witamina B6 - 0.052 mg
Kwas foliowy - 6 µg
Witamina A - 54 IU
Witamina E - 0.57 mg
Witamina K - 19.3 µg

Minerały

Wapń – 6 mg
Żelazo - 0.28 mg
Magnez - 6 mg
Fosfor - 12 mg
Potas - 77 mg
Sód – 1 mg
Cynk - 0.16 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/borowka-amerykanska-wlasciwosci-lecznicze-kalorie-witaminy-aa-6Fj4-BjPq-pnBD.html
Proszek „BLUEBERRY” („Czarna borówka”).

 

Skład: proszek borówki czarnej, ekstrakty borówki czarnej, polipeptydy, białko roślinne, lecytyna, błonnik owocowy i warzywny, czarny bób, kwas jabłkowy.

Opakowanie: puszka 300g.

Proszek odżywczy z naturalnych składników roślinnych znacząco uzupełnia niedobór witamin. Surowiec roślinny jako źródło witamin jest bardzo cenny dla organizmu człowieka, ponieważ podczas jego stosowania praktycznie niemożliwe jest przedawkowanie nieuniknione przy zażywaniu poszczególnych syntetycznych preparatów witaminowych.

Owoc borówki czarnej

Jako podstawowy składnik kompleksu dysponuje następującymi właściwościami:

wywołuje działanie pobudzające, reguluje układ wegetatywno-naczyniowy, poprawia ostrość widzenia, poszerza pole widzenia, zmniejsza zmęczenie oczu podczas długiej pracy w sztucznym świetle, przyspiesza regenerację siatkówki oka nadwrażliwej na światło, normalizuje krążenie, poprawia ukrwienie mózgu, stymuluje układ krwiotwórczy, poprawia właściwości krwi, obniża poziom cukru we krwi, sprzyja normalizacji przemiany materii, sprzyja wydalaniu toksyn, odpadów, wolnych rodników. Poprawia ochronę organizmu przed promieniowaniem radioaktywnym i przed radionuklidami. Wzmacnia naturalne siły obronne organizmu, korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, normalizuje pracę wątroby, przywraca funkcję tkanki wątrobowej, stymuluje wydzielanie moczu i żółci. Stymuluje wzrost narządów i tkanek, poprawia czynność układu sercowo-naczyniowego, normalizuje działalność tarczycy, opóźnia starzenie.

Leave a Reply

Close Menu